نتایج جستجو برای عبارت :

سفر طالقان

این سوئیت مبله ارزان درطالقان قرار دارد. ویلا مبله در طالقان دارای یک اتاق خواب است. در اتاق خواب این ویلای مبله در طالقان یک تخت دو نفره وجود دارد. این آپارتمان مبله طالقان دارای متراژ حدود 110متر زمین و 75متر بنا می باشد. از دیگر امکانات این سوئیت ارزان طالقان میتوان به مبلمان، تلویزیون،آشپزخانه مجهز به اجاق گاز،یخچال،ظروف آشپزخانه اشاره کرد. این آپارتمان مبله طالقان برای تعداد 4 نفر مسافر تجهیز شده و به ازای هر میهمان اضافی مبلغ اضافی اخذ

بررسی محتوای روایات که همگی با ادبیات مشترک پرده از واقعیتی بزرگ بر می دارند و از واقعه ای در آینده خبر می دهند، نشان می دهد که بر 4 موضوع محوری تکیه شده است:1.خیزش مردی از شرق(قم)2. نهضتی بزرگ و اجتماعی3. نقش آفرینی در زمینه سازی ظهور4 دعوت به سوی حقانگیزه قیام کنندگان دعوت  به حق است و همین انگیزه، واقعه را تبدیل به نهضتی زمینه ساز برای ورود به عصر ظهور و همراهی با امام زمان(ع) می کند. دعوت جهانی امام مهدی، نهضتی است سیاسی،جهانی و نظامی.

ادامه
سرقت مسلحانه از بانک صادرات شعبه طالقانی شهر ساوه
فارس:صبح امروز بانک صادرات شعبه طالقانی شهر ساوه مورد سرقت قرار گرفت. 
در ساعت 10:24 امروز 3 نفر با صورت هایی پوشیده، یکی از شعب بانکی در شهرستان ساوه را مورد دستبرد قرار دادند.
بنابر اظهارات شاهدان یکی از این افراد مسلح به سلاح گرم و 2 نفر از آنان دارای سلاح سرد بوده است. 
تحقیقات پلیس برای شناسایی و دستگیری سارقان آغاز شده است و هرگونه اطلاعات تکمیلی اطلاع رسانی خواهد شد. 
این دومین باری است

گرچه به اذعان مسئولان، آب آبیک کاملا سالم و بهداشتی بوده، اما مردم شهر چند سالی است برای تهیه آب شرب مصرفی خود مجبورند به مناطق و اماکن صنعتی و تولیدی دور و نزدیک آبیک از جمله گاوداری‌ها و روستاهای همسایه بروند.حتی از آب قنات روستای آبیک علیا استفاده می‌کنند که کارشناسان بهداشت نسبت به مصرف آن بارها به مردم منطقه هشدار داده‌اند. به محل قنات رفتیم و با چند خانوار در این باره حرف زدیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، سال 85 بود که رئیس دو
سه سال پیش، با دو رفیق شفیق، به گلیرد، زادگاه آیت الله طالقانی رفتیم. یکی از ما سه نفر، کتابی دربارۀ آیت الله طالقانی نوشته بود و برای تحقیق بیشتر دربارۀ ایشان، قصد داشت با مردم روستا و اهالی طالقان گفت‌وگو کند.

محبوبیت آیت الله طالقانی در این منطقه، شگفت‌انگیز است. بیشتر مردم هم از آرای سیاسی آیت الله طالقانی خبر نداشتند. بیشتر مجذوب رفتار و اخلاق آن بزرگ‌مرد بودند. از میان گفت‌وگوها و دیده‌ها و شنیده‌های مردم طالقان، چند خاطره برای م
زیاران روستایی در راه طالقان با زبان و فرهنگ شبیه طالقان.خوبی اش آب و هوایش است از یک طرف و نزدیکی اش به مرکز شهرستان و به تهران و مرز دو استان البرز و قزوین بودن.
روستایی با قدمت طولانی البته گاهی آش را شور کرده و دهیاری تابلویی بزند که به مبدا تاریخ خوش آمدید این قدر هم قدیمی نیست. مشکل آب دارد و مشکل وقف با آستان قدس رضوی که امید است در دادگاه حل شود و اگر نشد شاید با مذاکره. وقتی ایران اسلامی با آمریکای جنایتکار مذاکره کرد چه اشکال دارد زیار
طالقان جانُم
مُنه بگو آن کاهگُلی خانه آنوت
که وَختی واران میزَه
کاه و گُلی بو، آدُومه مَست میکُورد
چی گِردی؟

آن سَبزه مورته باغانُت
چی گِردی؟

کُجِه بَش آن قشنگه کوچه گَلانُت؟

متن از سیده مریم قادری، از اهالی
اورازان طالقان
عکس از مریم مومن آبادی
در پنجمین سالی که به استخدام سازمان برنامه و بودجه درآمده بودم، دولت وقت تصمیم گرفت برای خانوارها کوپن ارزاق صادر کند.جنگ جهانی به پایان رسیده بود اما کمبود ارزاق و فقر در کشور هنوز شدت داشت. من به همراه یک کارمند مامور شدم در ناحیه طالقان آمارگیری کنم و لیست ساکنان همه دهات را ثبت نمایم.در یک روستا کدخدا طبق وظیفه اش ما را همراهی می نمود...
ادامه مطلب
به مناسبت درگذشت رفیق جاده طالقان، کربلایی باب الله سلمانیان، شعر زیر، تقدیم روح آن فقید سعید می‌شود: 
او خاطری ازخاطرات طالقان بود            بنشسته‌یی در انتظار رهروان بود
امکان نداشت روزی سرِ راهم نباشد       برلب دعای او به همراهم نباشد
چون قسمتی از انزوای روز و شب بود     عمری به خاموشی به دنبال طرب بود
لبخند تلخی دائماً کنج لبش داشت         جنگی نهان همواره با سوز و تبش داشت
قبل از پل، عادت بود تا او را ببینم         آماده بود با
زُومُستان بیامی و گاز نیومی!

راستی شماهان موافق گاز رسانی به روستاهای طالقان هستین؟
اگر آها، که طبیعت چی میبو؟
اگه نه دی، مردمانی سختی چُوطو تُومام گرده؟
نظرات خودتونو زیر همین پست، کامنت کنید.

برخی نظرات ارسالی:
آقای مسعود از زیدشت: خداییش نعمت بزرگیه، از وقتی گاز اومده، مادرم اینا راحت
شدند، دیگه زمستونها مجبور نیستند که بیان تهران.
ولی از یه طرف دیگه هم غریبه ها زیاد میشن. مثلاً زیدشت، خدایی خیلی بد شده،
همه غریبه شدند و دیگه دِه نیست
بر اساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوا ، با توجه به روند افزایشی آلاینده ها، به جز شهرستان طالقان و بخش آسارا ، در بقیه مناطق استان مهدهای کودک و تمامی مقاطع تحصیلی امروز سه شنبه بیست و ششم آذرماه در نوبت عصر نیز تعطیل شد
سه شنبه ، ۲۶ آذر ۹۸@IrNews_24
مشاهده مطلب در کانال
به زمین و زمان بدهکاریمهم به این، هم به آن بدهکاریم
به رضا قهوه‌چی که ریزد چایدو عدد استکان بدهکاریم
به علی ساربان که معروف استشتر کاروان بدهکاریم
شاخی از شاخهای دیو سفیدبه یل سیستان بدهکاریم
مثل فرخ‌لقا که دارد خالبه امیرارسلان بدهکاریم
نیست ما را ستارهای، ای دوستکه به هفت آسمان بدهکاریم
مبلغی هم به بانک کارگرانشعبه طالقان بدهکاریم
این دوتا دیگ را و قالی رابه فلان و فلان بدهکاریم
دو عدد برگ خشک و خالی همما به فصل خزان بدهکاریم
هم به تبر
هفته نامه نسیم قزوین 97/9/12 / سخن هفته / حسن رجبی :سالهای سال از عمر برخی پروژه های بزرگ
در سطح استان قزوین می گذرد برخی از این پروژه ها در دولت تدبیر و امید با پیشرفت
خوبی همراه بوده اند ولی بعضی از پروژهای بزرگ با سرعت کمتری و حرکتی به اصطلاح
لاک پشتی در حال اجرا می باشند و پروژه 
بزرگ ملی مانند جاده قزوین-الموت وکلاچای که از دولت قبل شروع شده بود وپیشرفت
خوبی هم داشت با بی تدبیری و سنگ اندازی محیط زیست وعدم پیگیری به موقع نمایندگان
ومسئولان است

وَختی شَهری میان دِری، اَمبا ننه تی‌یِب کُلانُک دِمیبَنده
 تا خودِتِ طالُقانی میان حِس کنی!
 و این خُجیرترین حس و بوییه که میتانی اونی هَمرا، روزِتِه شُروع کنی

روزتان پُر حس و خوش بو عِزیزان

نان‌وایِ خوش ذوق: بانو سیده گرجی میرزکی، از اهالی روستایِ اورازان طالقان
 عکس از: مینا قادری، از اهالی روستایِ اورازان طالقان
 متن از: سیده مریم قادری، از اهالی روستایِ اورازان طالقان
 کُلانُک: نانی محلی که با سبزی‌های کوهی، مخصوصاً سبزی س
یکی از غذاهای محلی و خیلی قدیمی طالقان که در روستاهای اورازان و اطراف وجود دارد و این‌ روزها کمتر پخته می‌شود، اُجاره حلواست. البته حلوا بودن آن به این معنی نیست که شیرین و جزء شیرینی‌جات باشد. طالقانی‌ها علاوه بر حلواهای شیرین، به بعضی غذاها که حالت پوره دارد، حلوا می‌گویند. مثلاً دوپیازه در طالقان به سیبزینی حلوا مشهور است. این اُجاره حلوا هم خوراکی پوره مانند است که با هویج درست می‌شود. (به هویج در طالقان، اُجاره می‌گویند.)
مواد لازم:
اُسـکُـول
این واژه هم اکنون در فارسی، با تلفظ اُسکُل به معنای احمق که نام پرنده‌ای هم می‌باشد، به کار می‌رود، اما وقتی یک طالقانی این واژه را استفاده می‌کند، معنایِ دیگری دارد.
در طالقان (و گویشهای البرزی) غار یا شکاف درون یک کوه را اُسکول Oskool می‌گویند. حتی روستایی در منطقه ولیانِ کرج با نام اُسکول دَره وجود دارد.

روستای اُسکول‌دره در کرج
منبع عکس: https://placesmap.net

اُسکول می‌تواند یک غار طبیعی یا به صورت پناهگاهی صخره‌ای در دل کوه که دست
در طالقان، پخت نان، در تنور
صورت می گیرد و استفاده از ساج مرسوم نیست. ولی گاهی اوقات، مثلاً مواقعی
که همراهِ گله گوسفندان در کوه هستند، برای پخت نان، از ساج هم استفاده می
شود.
عکس از: حسین ریاحی

برای بیشتر دانستن و خواندن از طالقان، به کانال و وبلاگ درجی مراجعه نمایید.
دلا بنگر که این‌جا طالقان‌ست            تجلی‌گاه و مهدِ عارفان‌ست
بدیده چون عزیـزی و نگاری             سراسر جایـگاهِ عاشقان‌ست
فکنده دامنِ پرچینش البـرز                چو مادر از برایش سایبان‌ست
چنین بی‌حاصل از این بحر مگذر         که بس گوهر به دامانش نهان‌ست
به مستی جامِ شَهرودش سراسر          زِ عُلیا تا به سُفلایش روان‌ست
بهاران بلبلش از شوق و مستی           زِ شب تا به سحرگه نغمه‌خوان‌ست
به تابستان چنان خرم شود باغ   
⚡️ گیلکی گویشی تفاوتان(فارسی: با همدیگه)
گیلانِ غرب: کس ‌کسِ مرأ (همدیگرِ أمرأ)گیلانِ شرق: کسنِ همره (کسنِ جی)طالقان: همدیگری همراپیلارودبار: همدیَرِ أمرأ (همدیَرِ مرأ)مازندران: هدی جه/ هدی آله/ هدی همراه

جومله دل: می پئرمار همدیگرِ مرأ مشد بوشؤییدی. می پئرمار کسنِ همره مشد بوشؤن. مینی پیَرؤمار همدیگری همرا مشد بیشییَن. مه پیَرؤمار همدیَرِ مرا مشَد بشان. مه پئرمار هدی همراه مشد بوردنه.
(شیمی شهر چور واگؤئه بونه؟ أمره اطلاع بدین.)@gilaki_learning
 در ابتدای فصل تابستان و آغاز تعطیلات مدارس و دانشگاه ها هستیم و بسیاری در حال تدارک برای مسافرت هستند. برخی هم برای تعطیلات آخر هفته ی خود برنامه های سفری کوتاه دارند. ما می خواهیم چند پیشنهاد برای تعطیلات شما داشته باشیم! شمایی که در تهران سکونت دارید و به فکر تفریح و گردش در آخر هفته خود هستید. جاهای دیدنی اطراف تهران که کمتر فرصت معرفی شدن را پیدا کرده اند. با ما همراه باشید.
روستای افجه
روستای افجه یکی از بهترین نقاط اطراف پایتخت برای گش
#گیاهان_طالقان
وَچه جان مواظب باش زَردِ گُلانِ لَگه ناکِنی!
اینان یه خُجیرِ تره هَستُن، نَنه میخوا اونانی هَمرا پِلو بَپُچه
زمبالک، قمبلیک، چالو، آلاله برفی

یکی از اولین گیاهان کوهستانی که در همان روزهای ابتدایی تغییر فصل از زمستان به بهار، سر از خاک می گشاید و چشم روستاییان دامنه نشین را به جمال خود روشن می کند، این سبزی کوتاه قد با گلهای زرد زیباست که چون از کنار برفهای باقیمانده از زمستان، سرک می کشد، به آن آلاله برفی یا آلاله برفزی می
در طالقان، طی سال یه روزهایی هست که در اون روز، زمینها رو آبیاری نمی
کنند.
چون اعتقاد دارند آب آزاده و نوبت کسی نیست که آب رو به زمینش بندازه.
روزهایی مثل 21 ماه رمضان
مثل تاسوعا و عاشورا
مثل چهل و هشتمی روز
در اون روزها اصطلاحا میگن آب مودله...یعنی آزاده.
آزادمردمان طالقانی حرمت خیلی چیزها رو نگه میداشتند.
حرمت آب
حرمت عشق
حرمت محرم
حرمت امام شهیدان
همان امامی که فرمود: اگر دین هم ندارید، لااقل آزاده باشید.

با سپاس از آقای مسلم گرشاسبی از اهالی
مرتضی طالقانی در سال ۱۲۷۴ قمری در روستای دیزان طالقان به دنیا آمد. پدرش مولی آقا جان طالقانی بود. وی در همان‌جا زندگی کرد و به شبانی مشغول بود. او بعد از چهل سالگی و در پی یک تحویل روحی تحصیل را آغاز کرد. ابتدا در یک مکتب محلی خواندن و نوشتن را آموخت سپس در تهران مقدمات و سطح را به پایان رساند. سپس برای تحصیلات عالی به اصفهان و آنگاه نجف مهاجرت کرد و با حضور در درس محقق خراسانی به اجتهاد رسید. وی در روز اول محرم سال ۱۳۶۳ قمری برابر ۶ دی ۱۳۲۲ در ۸۹
این دی خوشگُلیایِ تابُستان:

شیلانُـک...

آتُک جان، زودتر دُرو که تیِب این اُشکُمِ مُن، بدجوری تُنگاگیته!
آتُک = والَک، نوعی سبزی کوهی بسیار پرخاصیت. عکس از: خانم فرناز بهمن پور

این کوه با کُمانگوشانُش مُنو میخوانه...
عکس از: آقای ادیبی، روستای دیزان طالقان

سیبزینی بوربونی و تَشِ کنار شَهروجان

سیفیده تــوت و سیاتـوت...

اَِلو کُوتانُک...

جُوو و تَنو...

روخانه‌ای لِـُو و قشنگه گُلان...

گُل مَحَمّدی...

تونل‌های برفیِ کوهستانهایِ طالقان، با
جایگاه نان در فرهنگ طالقان بس ارزشمند و بلند است.
به دلیل همین ارزشمندی و تکریمی که طالقانیان در مورد نان به کار می برند، از آن
به عنوان هدیه، پیشکشی و نذر هم استفاده می کنند.
نذر نان از دیرباز در طالقان مرسوم بوده و مخصوصا برای کسانی که مشکلی بزرگ در
زندگی داشتند.
مثلا نوعروس طالقانی که آرزوی اولاد صالح دارد،
یا بانویی که جوانش عزب و بیکار است،
یا عزیزش در بستر بیماری افتاده
نذر میکند که:
«خداجان مینی وچه بیکاره، کاری سر بشو»
یا «مینی فامیل
عَکسه نشانُش هادام
بگوت: خدایی خیلی
قشنگه...
با غرور، سَرمه
جوعَر بیوردُم و بگوتم:
میـنی نـازنیـن
دیـآره...!

عکس بالا از: امیر رجبی

بُلند داد میزَنُم
هرکی بُدانه            که هرچی که گَرستُم
بی وَهانه
خودُم هیچ و خودُم
هیچ و خودُم هیچ                هَمُّوش از
خاکِ پاکِ طالقانه

شعر از: استاد ناصر میرچی، از اهالی روستای میر طالقان
عکس از: خانم مهتا قاضی، از اهالی روستای حسنجون و سیدآباد
طالقان
در این شب جمعه،
یادی می‌کنیم از عزیزانِ خفته در خاک،
مخصوصاً رانندگان
طالقان
که عمری با صبوری،
سختی‌های جاده را برای رساندن ما به دیارِ قشنگمان، تحمل کردند.

خاطره‌ای از اتوبوس‌های
طالقانِ قدیم:
خیلی وَچه بی
یَم... (حدود شصت سال پیش) تازه اتوبوس بنز بیامه بَه طالُقان
یگروز دبی یِیم
بشیم کَرُج، اتوبوسه سُوآر گِردی یِیم
یگ جوانکی بَه که
شوفر اونه ر تَهِ اتوبوس جا بُدا
او اعتراض کُرد:
چُبه خودتی فامیلانه بَنُشتای صندلیانِ جِه‌لُو.. 
ما ر
فردا هم دارم میرم باهاشون طالقان فقط به خاطر شکم! چون یک عالمه چرت و پرت جاذاب خریدن! راحت خر شدم نه؟! 
سارا قرار بود بیاد باهم باشیم نشد و من تنهای تنهای :)) من میدونم فردا میرم میشینم سرم تو موبایل!
دیگه چی بگم؟! چرا اینقدر حرفم نمیاد؟ 
لعنت به هر چی خوابه! کاش میشد اصن نخوابید! چرا الان من باید برم بخوابم؟!
این جایی که الان دارم مینویسم عوض شده! شکلکم گذاشته!! :))
چرا من اینقدر عاشق خیارشورم؟!

+مریم جان زودی برگردی.
بسم الله 
چهارشنبه راه افتادیم طرف خوزستان شب رسیدیم. شوش ، دزفول و شوشتر را گشتیم و جمعه برگشتیم . شلوغ بود و گرم ولی خوب بود . امشب بر می گردم طالقان :| :/
+ این سفر را می خواستم به خاطر یک جا که همیشه دلم می خواسته ببینم نروم ! سازه های آبی شوشتر . نمی دانم چرا از دیدنش هراس داشتم یا چیزی شبیه دل آشوبه یا غم یا دلتنگی ، نمی دانم ...
رفتم ، دیدم، شگفت زده شدم و دلم تنگ شد . من فقط یک عکس دیده بودم ! 
آنوقت از ما می خواهند که طرز فکرمان را عوض کنیم و به زند

سلام آقاجان، دلمان تیِب چراغانی کُردیم تا قَدوم مبارکت رَ بِنگَنی مایی چُشمانی سَررویِ ماهُت رِ کِی مِی‌نیم خدا دانهایمشو که میلاد مبارکتانه، یک دل و یک زُوان دعامان برای سلامتی و فرجتان هسته
عید نیمه شعبانمان موبارک

در ادامه شعری از همشهری گرامی‌مان تقدیم می‌گردد: 
 نکهت ارغوان دهد طره‌ی تاب دار تو                جلوه به آسمان برد شعشعه عذار تو
 مهر جمیل مه جبین حال نزار من ببین             سوخت تمام هستی ام آتش انتظار تو
 تا به
«گردو» در گویش‌های مختلف زبان گیلکی:
تۊیه‌دروار: هۊز 
شامرزا: خۊز
طالقان: جؤز
پیلارۊدبار: وؤز/ یۊز
گیلان ؤ مازندران: آغۊز/ اغۊز
اشکور ؤ سیاکؤلؤرۊد: گردکان/ گؤرکان/ گرکن
تصویر زیر میکس نظر حسن‌دوست و چئونگ درباره ریشهٔ کلمه آغۊز است.
با توجه به کلمه هخامنشی «اپگۊد» که  چئونگ ثبت کرده است، صورت‌های دارای واج «ز» در زبان‌های جنوبغربی ایرانی از جمله فارسی دخیلند.
همچنین در زبان گیلکی غۊز هوردن {=شانه‌ها را بالا دادن} از همین ریشه وجود دارد.
کُولاس،   کُلانُک (یا کالنُک)،   پِنجه کَش (یا پِنجی کَش)
گاگِلی (یا گِگالی)،    بُن کلاش،   بالی نان
توتُک،   گِرت،   شیرمال،   تخمه این
اگردُک،   گُردُک،   فَتیر
تَر کُولاس،   جو کُولاس،   شیر کُولاس،   اَهرُک کُولاس
تِلی کُولاس،   پیازک کُولاس،   سون کُولاس،   زینجیفیلی
و یک نان دیگه با اینکه اصالتاً طالقانی نی، اما در طالقان به وفور یافت میبو، مشهور به تُورککُوش نان
و فقط یه طالقانی اصیل می‌دانه چه نانی هسته!
شمایی مَح‌له‌ای میا
خدابیامرزه همه رفتگانو، من دو تا آبا
داشتم که هر دو طالقانی اصیل بودند اما یکیشان در کرج ساکن بود و به او میگفتیم
آبا
و یکی دیگر که قبل از به دنیا آمدن من فوت کرده بود و در طالقان مزار داشت و به او
میگفتیم: آبا طالقانی
در منزل آبای کرجی، عکس بزرگی به دیوار
بود که نظیرش رو میشد در خونه خیلی از طالقانیها دید.
  نمیدونم از کی، ولی احتمالا در همون یکی دو سالگیم، شاید وقتی که کنجکاوانه
انگشت اشاره مو به طرف عکس نشونه کرده بودم، بهم گفتند: این آقاست...
سلام عزیزِ همراهان و خُجیرِ هم‌دلانِ درجی
خبر خوش آن که: صبحی دیگر از صندوقچه خداوندی به ما هدیه شد
آرزو داریم برآمدنِ آفتابِ امروز، گرمی بخشِ جان و زندگیتان باشد.
الهی شکر

یک سبد سلام، به شیرینی گلابی‌های وحشی، تقدیم به تو که اهلِ طالقانِ بهشتی
چند واژه طالقانی: سبد = چَلک chalk  - گلابی وحشی = خُوج khoj

لبخند تو زیباست گلِ سرخِ انارم،
ماهِ من! سَر شدی از شمس و قمر با لبخند
کاش هر شب بشود با تو سحر
جانِ من، باز بخند
عکس از: سعید ملک کیانی

مال‌

سلام
امروز خدمتتون هستیم با یه غذای اصیل و سنتی البرزی که از طالقان تا روستاهای حاشیه رودخانه کرج، اونو درست می‌کنند اما نکته مهمش اینجاست که این غذای سنتی طالقانی‌ها در شب‌های چله یا همون شب یلدا بوده و اسمش «کله پلو» هست.
در قدیم، کله پاچه رو با مقداری پیاز و سیر و نمک می‌ریختند توی ظرف سفالی و اونو توی تنور می‌گذاشتند تا آروم آروم بپزه. بعد، پیاز داغ فراوان با زردچوبه و فلفل سیاه و دارچین درست کرده و بهش آبِ کله پاچه رو اضافه می‌کردن
مجلس با اعطای تابعیت به فرزندانِ
زنان ایرانی، موافقت کرد. از این پس، هر فرزندی که مادر ایرانی داشته باشد، ایرانی
محسوب می‌گردد.
این قانون در روز تولد دختری طالقانی
تصویب شد که وصیتش اعطایِ تابعیت ایرانی به فرزند خردسالش بود.
مرحومه فخیمه مریم میرزاخانی طالقانی

مادرم ایرانی است، من هم ایرانی‌اَم:
امروز در خبرهای بوخواندُوم که لایحه‌ی
اعطای تابعیت ایران به فرزندانِ حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تصویب
گِردی.

بگو بِینُوم ک

ای مثلِ خزان زرد،کسی منتظرت نیست                   محبوبه ی شبگرد،کسی منتظرت نیست

تنها شده در شهرِ شلوغِ تُهی از عشق                         در کوچه ی بی درد، کسی منتظرت نیست

آواره یِ نفرینکده ی عمری و اینجا                           در قامتِ یک مرد کسی منتظرت نیست

با شیب تنت پله عمرت به فراز است                          در پیریِ پاگَرد، کسی منتظرت نیست

تاراج شده هم دل و هم جسم و روانت                       با
خرید و فروش و قیمت فیش حج در البرز
به اطلاع میرساند ایران حج در استان البرز دفتر فعال با کادر مجرب دارد و در این دفتر با مناسبترین قیمت، فیش حج خرید و فروش می شود.
بالاترین خریدار تمام اولویت ها و تاریخ های ثبت نام فیش حج عمره و تمتع در سریعترین زمان با مجوز انتقال از سازمان حج و زیارت
فروش فیش حج تمتع و عمره اعزام ۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱، ۱۴۰۲، ۱۴۰۳، ۱۴۰۴، ۱۴۰۵، با تضمین قیمت
خریداران و فروشندگان محترم استان البرز جهت خرید و فروش فیش حج و مشاوره رایگا

ای مثلِ خزان زرد،کسی منتظرت نیست                   محبوبه ی شبگرد،کسی منتظرت نیست

تنها شده در شهرِ شلوغِ تُهی از عشق                         در کوچه ی بی درد، کسی منتظرت نیست

آواره یِ نفرینکده ی عمری و اینجا                           در قامتِ یک مرد کسی منتظرت نیست

با شیب تنت پله عمرت به فراز است                          در پیریِ پاگَرد، کسی منتظرت نیست

تاراج شده هم دل و هم جسم و روانت                       با
با نوایِ شعر، گوشه‌ای از زیبایی‌های پاییز در روستاهای طالقان را با هم به نظاره می‌نشینیم. 

تو هم همرنگ و همدرد منی، ای باغ پاییزی

چو می‌پیچد میان شاخه‌هایت، هوی هوی باد

به گوشم از درختان های‌ های‌ گریه می‌آید

مرا هم گریه می‌باید، مرا هم گریه می‌شاید
شاعر: مهدی سهیلی

باغ بی ‌برگی

خنده‌اش خونیست اشک آمیز

جاودان بر اسب یال افشان زردش می‌چمد در آن

پادشاه فصل‌ها، پاییز
شاعر: مهدی اخوان ثالث

ای باغبان ای باغبان آمد خزان آم
تعمیر جک پالت در استان البرز + ضمانت + تعویض تمامی قطعات جک پالت 
با ۳۰ سال سابقه کاری در استان البرز ؛ تعمیر تمامی جک پالت ها از برند های مختلف و تناژهای مختلف 
0922-339-2309 جعفری - تعمیر کننده جک پالت در استان البرز

جک پالت های خود را سریع تعمیر کنید با ضمانت + کم ترین هزینه و بیشترین کارکرد ؛ آقای جعفری اولین تعمیر کننده جک پالت یا پالکتراک در استان البرز هستند با ۳۰ سال سابقه کاری 
0922-339-2309 تعمیر کننده جک پالکتراک - جعفری
تعمیر جک پالت در شهر آسا
بسم الله 
نمی دانم کدام آدم چرکی بوده که رسم خانه تکانی را راه انداخته و ملت را گرفتار کرده . بعد از پنج ماه آمده ام خانه ( آن یک شبی که مادربزرگم فوت کرده بود را قبول ندارم چون آمدم فقط خوابیدم ) و باید بنشینم به خانه تمیز کردن :/
دلم برای خانه به معنای واقعی اش تنگ شده بود ، خانه ما در طالقان یک حالت مسافرتی دارد . همه چیز در حداقل است ، خالی است ، جان ندارد، روح خانه را ندارد انگار هر لحظه قرار است. جمع کنیم و برگردیم . 
اینجا حال و هوا بیشتر بهاری
رشته کوه معنوی

7311

به قلم دامنه: به نام خدا. این متن را در  روز بزرگداشت جلال‌الدین بلخی -مولوی- نوشتم. یک اشارتی است به مثنوی معنوی او. در دفتر ششم مثنوی -از بیت ۲۰۴۴ تا بیت ۲۱۵۲- مولوی از مُریدی حکایت می‌کند که از طالقان راه می‌افتد و به خرقان (در جاده‌ی شاهرود به آزادشهر) می‌رود و در کنار بیشه با شیخ ابوالحسن خرقانی ملاقات می‌کند که خواندن آن خوب و لذیذ است. من دو بیت از سراسر این حکایت انتخاب کرده‌ام که از نشانه‌ها و وصفِ یک عارف واقعی
از تهران که راه افتادیم بارون شروع شد. بعد از کرج تا خود طالقان برف بود. توی راه خیلی از برفی که داشت می‌بارید لذت بردیم ولی وقتی رسیدیم به اقامتگاه یکدفعه دیدیم هیچکدوم از برنامه‌هایی که داشتیم دیگه اجرایی نبودن. فکر اینکه بخوایم دو روز تمام بشینیم و تلویزیون ببینیم، کاری که تهران هم می‌تونستیم انجام بدیم اعصابم رو به هم ریخت. دلم خوش کرده بودم به اینکه اینجا حداقل از نشستن زیر کرسی لذت ببریم.
چند لحظه‌ای که نشستم و تونستم تمرکز کنم یک دف
گزارش صعود به قله شاه البرز
باشگاه کوهنوردان ایلام 30 مردادماه 98بنابر تقویم ورزشی باشگاه کوهنوردان ایلام ساعت 8 صبح روز سه شنبه 29مرداد ؛ تعداد 13 نفر از اعضای باشگاه با چهار دستگاه خودرو سواری از ایلام به مقصد طالقان حرکت کردیم و غروب همان روز با توجه به هماهنگی های انجام شده با آقای طاهریان راهنمای دوست داشتنی برنامه صعود و اضافه شدن سه نفر از دوستان انجمن اسلام آباد شب را در طالقان استراحت کردیم.روز چهارشنبه پس از سپردن تجهیزات شب مانی به

یکی از جلوه‌های قابل تأمل در فرهنگ‌های اصیل، «عروسک‌های دست‌ساز یا بومی محلی» آن فرهنگ و جغرافیای خاص می‌باشد. مدارک و مستندات تاریخی ثابت می‌کنند که عروسک‌ها در تمدنهای باستانی نظیر ایران، مصر و یونان، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. همچنین باستان‌شناسان معتقدند که عروسکها، از قدیمی‌ترین اسباب‌بازی‌های شناخته شده تاریخ بشر می‌باشند.
تاکنون عروسک‌های باستانی زیادی از مقابر و گورهای قدیمی کشف گردیده که عمدتاً از جنس چوب، خاک رُ
به گزارش سایت تفریحی چفچفک برگرفته از بیوته  : مرکز لرزه نگاری تبریز اعلام کرد : این زمین لرزه به بزرگی  5.9 (پنج ممیز نه دهم) و کانونش در بخش ترک شهرستان میانه در عمق 2 کیلومتری زمین است.
این زمین لرزه در تبریز و شهرهای اطراف مانند هشترود، مهربان، اسکو بسیار محسوس بود و موجب وحشت مردم آن مناطق شد.هنوز از خسارتهای این زلزله خبری اعلام نشده است.
همچنینین بخوانید:
۵ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد
جام جهانی والیبال| صعود ۳ پله‌ای ایران در

ساقیا جام جهانبینی ایمان تو خوش
شمع تابان تو خوش، جمع جوانان تو خوش
سوی میخانه‌ی خرداد تو باز آمده ایم
نظری کن که شود حال حریفان تو خوش
به شب ساغر ما بادهء روشن برسان
تا بنوشیم به شکرانهء احسان تو خوش
و ببینیم درین آینه، فردا شده اند
مردمان تو خوش و میهن ایران تو خوش
باغ غارت شدهء بهمن خونین تو سبز
خاوران از گل پیروزی خوبان تو خوش
سرزمین تو پر از شادی آزادی و قسط
طالقان تو خوش و مشهد و تهران تو خوش
هیرمند و خزر و ارژن و کارون و سهند
زنده رود و

ساقیا جام جهانبینی ایمان تو خوش
شمع تابان تو خوش، جمع جوانان تو خوش
سوی میخانه‌ی خرداد تو باز آمده ایم
نظری کن که شود حال حریفان تو خوش
به شب ساغر ما بادهء روشن برسان
تا بنوشیم به شکرانهء احسان تو خوش
و ببینیم درین آینه، فردا شده اند
مردمان تو خوش و میهن ایران تو خوش
باغ غارت شدهء بهمن خونین تو سبز
خاوران از گل پیروزی خوبان تو خوش
سرزمین تو پر از شادی آزادی و قسط
طالقان تو خوش و مشهد و تهران تو خوش
هیرمند و خزر و ارژن و کارون و سهند
زنده رود و
 جمعه روزی بود. بَتُم ماشینه سُوار گردوم بشوم تهران گردی. نمیدانم دست قضا چطو گردی مونه ویگیت بَبَرد و به خودم آمدم و بِدی یم عین میمون کین قورموز از میله های پل طبیعت اوزان گِردی یم و محو توماشای سیل ماشینهای مدرس جنوب هستم.خودومیب دَقُم میزی یم که مونی پیش یه کافی شاپ ظاهر گردی و باز این کُفت بیگیت دست قضا نفهمسوم چطو دَسُنگله بِزی و مارو دکورد اون میان. اول ماه بود و جیفان پر از پول، بَتُم که بشیم بِینیم چیه!!! دیگه یه قهوه باخوردون اندا خرج
یادُتانه زُمُستان بَ... وَرف دَبَه
شما رو بگوتُم:
مُرغانته بُوشکُن
و چاییته سَر کَش
از این سیفیده وَرفی که ایمروز دَره
فرداهان هیچی نمی‌مانه... جُز یه کیشکه تیکاک، گَلِ شاه کَرُم!!!

ایسه الآن هامون روزه... گرما بیداد مینه اما این دی نمیمانه عزیزجان

عکس از: حسن چاووشی
شاه کرم: قله کوهی مشهور در البرز (طالقان)
طالقانی درجی
شاه نشینِ قلبِ من           صحن و
سرایِ عشق اوست
مرهم زخم کهنه‌اَم             صبر و
قرار می‌رسد...

عیدتان مُبارُک
ان‌شاءالله با آقاجانمان عید کنیم
ای به قربانِ تو آقاجان

شعر از: استاد فرشید فلاحی، کولج طالقان
عکس از: اوموت اونال
روز تولد مریم میرزاخانی طالقانی، ۲۲ اردیبهشت برابر با دوازدهم مِی، از سوی
اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان، با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، به
عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد.
در عکس زیر، دلنوشته خانم پاشایی، دانشجوی دانشگاه استنفورد آمریکا، درباره دختر پرافتخار ایران و طالقان را می‌خوانیم. روحش شاد

دانلود فیلم دختر جبر

اگر چه شاعر میگو:
اُتاقانی کَفان، ماشینی فَرشَه                  نَمَدمالی دیگه، یادان دِ دَرشَه
اما هنو در طالُقان‌جانُمان، چنین فرشهای خوشگلی بُبافت میبو. تازه رنگ سال دی هَسته.

این دی یه قدیمی قالیچه که بانوی هنرمند طالقانی، مادر آقای مهدی رضاخانی با سرپنجه عشق و هنر بُبافتیه و از خود به یادگار بِنگیه.

فرش دستبافت طالقان خدایی قشنگه
نهال گردو چیست ؟
درخت گردو از درختان بسیار با ارزش و از پهن برگان و همچینین درختان بلند قد است که رشد آن به 10 الی 40 متر میرسد که
چوب آن نیز از بهترین نوع چوب ها می باشد ودر محدوده آب و هوایی ومناطقی از کشور ایران در انواع مختلف قابل کشت می باشد این درخت در برار سرما و گرما مقاوم است اما قابل ذکر است
 گرمای شدید باعث از بین رفتن مغز گردو می شود و فصل رشد این درخت در فصل سرما می باشد و بیشتر با روش پیوند این نهال
تکثیر پیدا می کند مغز گردو دارای چرب
روزنامه جام‌جم نوشت: موبایلش را می‌گیرد جلوی صورتم؛ عکسی از یک قبرستان می‌بینم! دست از کار می‌کشم و دنبال حرفی، نکته‌ای، چیزی در تصویر قبرستان می‌گردم. چیزی یادم می‌آید و بلافاصله برای روح پدر تازه در گذشته‌اش آرزوی آرامش می‌کنم، اما هنوز متعجبم! توضیح می‌دهد که بهترین سنگ قبر را خریده‌اند و سنگ قبر پدرشان را که در عکس می‌بینم با آنهایی که در پس زمینه هستند، خیلی فرق دارد؛ جنسش درجه یک است و گران‌ترین سنگ قبر موجود در بازار. شما بودی
ENG  POOL  GROUP
MOHANDES  ESTAKHR  GROUP 
گروه مهندس استخرمشاوره  ،  محاسبه  ،  طراحی  ،  نظارت  ،  ساخت تعمیر ، بازسازی و نوسازی کامل پروژه های : استخر شنا : خصوصی و عمومی آبنما ، جکوزی ، مجموعه پارک آبی ، مجتمع آبدرمانی اتاق ماساژ  ، تونل مه  ، حمام سنتی  سونا خشک ، سونا بخار ، سونا برف ، سونا نمکدر ایران و کشورهای همجوار 
عملکرد و زمان بندی پمپ استخر ۱- پمپ استخر باید چند ساعت کار کند؟ ۲- چگونه می توان طول عمر پمپ استخر را افزایش داد؟ ۳- مدت زمان مورد نی

نیمی‌دانُوم چند وقت از بِشی‌یَنُت بُگذُشتیه، اَمبا
کُهنگی این دردی کو سینه‌می میان بَنُشتیه
از تازگیِ قشنگِه خاطُراتمان ویشتره!

یادُوش بخیر صُحب به صُحب
مُنو با یه ایزار نان راهی صحرا میکُردی
ایسه الآن وَلگه که جیر میا و مُنی کو بی ایزار این کوچه ر جَر میشُم
و هَمّـُوش دی تی‌یِی یاد دَرُم

به قلم: سیده مریم قادری، از اهالی روستایِ اورازان طالقان

برگردان متن طالقانی به فارسی:
نمی‌دونم چند وقت از رفتنت گذشته، اما کهنگی دردی که تو سی

آفتاب هنوز بر ستیغ البرزکوه نتابیده بود که مادران دُنبِلید، کوچه‌ها را آب و جارو می‌کردند و صدای مادرانه در کوچه می‌پیچید که «پسر! پایَُس!» و این فراخوان برای روزی دیگر، شاید آینده‌ای دیگر بود.
صداها گرچه از یک جنس بود، اما بعضاً معنای متفاوت داشت. معنای آرزوی یک مادر برای آینده یک پسر. مثلاً «زاما گردی پایَُس»، «مکه بشی پایَُس»، یا حتی نامشفقانه چون: «هِی گوگَلوان پایَُس»، «اُویار پایَُس»، « پایَُس ورکوی‌یان تی یِی انتظارِ می‌کَشُن
قِدیمان، خیر و برکت دَبَه
اِندی ناشُکری کُردیم، همه وَکَت!
پارسالان داران کُلی جوزِ بار داشت
ایمسال فقط عَسکُش دَرَه با وَلگُش!

میگن سالی کو جوز دِنی
کیلُک و ویلیک فُراوانه!
دی ایمسال، همه پَییز
دِمیکوعون دَر و تَپّان
ویلیکی پِی
عکس: آقای ادیبی از روستای دیزان طالقان
دفتر نقاشیِ خدا، هَمیشک قشنگه
اَمبا پَییزه خودتی دلی واستان،
یَواشتَرَک وَرق بَزن
همه رِنگانِشه خاطرتی میان بسپار
که عشق و دوستی، لابه لای همین قشنگِ
برگهایه
مهرتان پُر مهر

ارسالی از بانو شهناز فلاحی، از
اهالی حسنجون طالقان

قِدیمانی پاییز...

آخرین روزایی که مالان میتانُن صحرا
دَباشُن. دی کم کم وقتِ آخورنشینیِ اوشان و شُونشینیِ مردمانِ روستا شُروع میبو.
آها عزیزجان، پاییزَک بیومی

سلام
هوا سرد گِردی (گَرِستی) اَمبا هَنو قشنگیانُش دَره
این قُرمُزه وَلگه بِینین، طبیعت اویی دور چُنُسی همرا خط بَکِشیه
راستی میدانین چُنُس یا چُنُسک چی هَسته؟
اینی سَر اَنگُشت بَزَن و بُخوان «چُنُس» کلیک

صُبحتان بخیر عِزیزانِ جان

معنی چُنُس یا چُنُسک: در روزهای سرد پاییز و زمستان، شبنمی که بر روی برگها، گیاهان و زمین می‌نشیند، یخ می‌زند و شکل زیبایی به طبیعت می‌دهد. انگار که همه چیز در زیر بلور نازکی از یخ پوشیده شده. به این شبنم ی
همه چیز درباره کردان 2019-2020
همه چیز درباره کردان : با عرض سلام و وقت بخیر به همه عزیزان و همراهان همیشگی کردان ویلا ما در این مقاله سعی داریم شما را با کردان آشنا کنیم که امیدوارم مورد رضایت و عنایت شما عزیزان قرار گیرد.
کردان که از توابع شهرستان ساوجبلاغ محسوب می شود در اطراف استاد البرز قرار گرفته که در فاصله 26 کیلومتری کرج و 63 کیلومتری غرب تهران واقع شده است.به علت نزدیکی و شرایط آب و هوایی خوب و نزدیکی به (تهران و کرج) مکانی مناسب برای تفریح
قدیمها به میدان تجریش تهران، گوگَل می‌گفتند. یعنی
جایی برای گله‌های گاو.
گوگَل، میدانی بود خاکی و از 33 آبادیِ شمیران به این منطقه
می‌آمدند و گاو و گوسفند و الاغ، خرید و فروش می‌کردند.
در طالقان هم که مثل شمیران، گویش‌های زبان تاتی رواج دارد،
کلمه گوگَل استفاده می‌شود. مثلاً یکی از باغات در اورازان، گوگَل پَس نام دارد. (به
معنایِ پشتِ جایِ گله گاو)
علاوه بر قرابت زبان طالقانی و شمیرانی که از انواع گویش‌های
تاتی هستند، فرهنگ‌های مردم در
همه چیز درباره کردان 2019-2020
همه چیز درباره کردان : با عرض سلام و وقت بخیر به همه عزیزان و همراهان همیشگی کردان ویلا ما در این مقاله سعی داریم شما را با کردان آشنا کنیم که امیدوارم مورد رضایت و عنایت شما عزیزان قرار گیرد.
کردان که از توابع شهرستان ساوجبلاغ محسوب می شود در اطراف استاد البرز قرار گرفته که در فاصله 26 کیلومتری کرج و 63 کیلومتری غرب تهران واقع شده است.به علت نزدیکی و شرایط آب و هوایی خوب و نزدیکی به (تهران و کرج) مکانی مناسب برای تفریح
تعمیرات مبل کرج ارزان | تعمیرات مبلمان ایفل
تعمیرات مبل کرج ارزان

شهرستان کرج در سال ۱۳۳۳ تأسیس گردید، محدوده اولیه این شهرستان برابر با استان البرز کنونی بود تا اینکه شهرستان ساوجبلاغ در سال ۱۳۶۸ از کرج جدا شد، البته قلمرو اولیه شهرستان ساوجبلاغ علاوه بر قلمرو کنونی شامل دو شهرستان نظرآباد و طالقان نیز می‌شد.
 زمانی که استان البرز تأسیس شد، اشتهارد و فردیس نیز بخشی از شهرستان بودند، اما شهرستان اشتهارد در سال ۱۳۹۱ و شهرستان فردیس د
یادِ وَچگیان
و آن وَرفی زُومُستانان
و گَته نَنه‌ای اوسَنَکان
بیخِ آن گرمِه کُرسیان به خیر....!

خاطره:
درجی یی میان، عکسِ کرسی بنگی یِین، مُنو بَبُردین به
روزگارِ کودکی!
آخِییی یادُوش بخیر
فامیلانِمان شب نشین بِمابیَن مای خانه
مُن دی وَچه بیَم
کرسیِ سَر، نُشته بیَم، وازی میکُردُم
یِگهو مُنه خِو بیت! 
جیر کَتُم یکیشانی سر

نقل خاطره از: افتخاری، اهل روستای پراچان طالقان
عکس از: سعید ملک کیانی
 عمو باب‌الله دی بَش
هامُون مرد مهرُبانی که همیشاک، کنار طالقانی جاده دَبَه و با دعایِ خیرُش، مسافرانِ بدرقه می‌کُرد...
او رِ «خوش‌قلب‌ترین عوارضی دنیا» نام بُدا بیَن و اینک او رِ «نوستالژی جاده‌ی طالقان» می‌خوانُن...

در ادامه، دلنوشته خانم اشرف حکیم الهی، برای ایشان را می‌خوانیم:
نابینا بود، ولی از بیشتر بیناها بیناتر...
با چشم دل می‌دید، با گوش دل می‌شنید
بیشتر طالقانیها از او خاطرات شیرین داشتند. همیشه لبخند بر لب داشت و با لبخ
بی‌یَل خودومی حال میان دَباشُم. اُفطاری بُوخُوردمه تا نـآق! نمی‌تانُم پایَسُم!!   ارسالی: آقای شهرام صادقیان

قِندیل – یخ‌لوله   ارسالی: خانم رقیه صفی

بازی محلی «خر پشت خر وازی» - محل: پشت بامِ کبل عبدالرسول، طالقان – سال 1358   ارسالی: آقای مهدی رضاخانی

یقیناً این دَس‌پُخت َ هیچ رُستورانی میان، پیدا نمی‌نین    ارسالی: آقای شهرام صادقیان

کالنَک: نام محلی سبزیجات   کانال: ناریان بهشت من

پاک سرگردان گِردی‌یِم!
دَسانمانه بَشوریم، و
بی‌یَل خودومی حال میان دَباشُم. اُفطاری بُوخُوردمه تا نـآق! نمی‌تانُم پایَسُم!!   ارسالی: آقای شهرام صادقیان

قِندیل – یخ‌لوله در بهار   ارسالی: خانم رقیه صفی

بازی محلی «خر پشت خر وازی» - محل: پشت بامِ کبل عبدالرسول، طالقان – سال 1358   ارسالی: آقای مهدی رضاخانی

یقیناً این دَس‌پُخت َ هیچ رُستورانی میان، پیدا نمی‌نین    ارسالی: آقای شهرام صادقیان

کالنَک: نان محلی سبزیجات   کانال: ناریان بهشت من

پاک سرگردان گِردی‌یِم!
دَسانمانه بَش
ترکیب «ول ٚ پیت» در زبان گیلکی به معنی "کج و کوله" است.
«ول» در زبان گیلکی «بپیته، ناراست» معنی می‌دهد. از همین ریشه «ور»، «خۊل» ؤ «کۊل» هم در این زبان وجود دارد که برای مفاهیم نزدیک به آن استفاده می‌شود. از رو این قیاس صورت احتمالی این واژه را می‌توان برای "گیلکی اولیه" اینگونه بازسازی کرد: xvar* 
همانگونه که مشاهده  می‌کنید در واژهٔ بازسازی شده دو صامت در کنار هم آمده‌اند که اصطلاحا آن را «غوشه صامت» می‌نامند؛ واژگان امروزی گیلکی به ما نشان

امروز مرسوم است که افراد برای تفأل، دیوان حافظ شیرازی را باز می‌کنند. اما در قدیم، علاوه بر تفأل به کتاب‌هایی چون دیوان حافظ و سعدی و حتی شاهنامه، در بسیاری از روستاهای البرزکوه، نظیر روستاهای طالقان، مازندران و گیلان، یک نفر که مشهور به «امیری‌خوان» بود در مراسم‌های دورهمی حضور می‌یافت و از قصه‌های معروفی چون امیرارسلان صاحب قران نامدار یا امیر حمزه و ملک بهمن و مانند اینها اشعاری را که معمولاً به صورت دوبیتی بودند، می‌خواند و بر
شمیران + قصران = شمیرانات

-معنی واژه شمیران چیست؟ 
شمران از شمی + ران تشکیل شده که اولی به معنی بلند و دومی پسوند مکان است. 
روی هم  جایگاه بلند که نسبت به اطراف کم ارتفاع تر حولش سردتر میباشد را گویند.        
-معنی واژه قصران چیست ؟    
قصران از قصر + ران تشکیل  شده که اولی به معنی اسم مکانی که خاص میباشد و دومی  
پسوند مکان میباشد در کل به جایگاهی که سران در ان زندگی میکنند را گویند . 

هر دو این واژه ها به مکانی با  ویژگی خاص نسبت به مناط

خُب می‌دانین که پیغُمبَر عِزیزمان بعد از بعثت و هجرتشان، برای پادُشاهانِ مملکت‌ها نامه بِنوشتن و اوشانِ به دینِ اسلام دعوت کُردُن. اینجوری دی نَبَه که همه‌ی شاهان، خسرو پرویزی جور، نامه ر پاره کُنُن بلکه بعضی‌هاشان مثل پادُشاهِ مصر، با احترام نامه ر بیگیتُن و در جواب، هدایایی برای حضرت بَرساندُن.
یکی از این هدایا، یه خیلی عاقُلِ کاربَلَدِ دوگتُر یا به قول خودشان، طبیب بَ. این طبیب، پزشک مخصوص شاه و از بهترین اطبای مصر بَ که وقتی بیام
وکیل خبره در کرج
وکیل خبره در کرج را در موسسه حقوقی وکیل الرعایا جستجو کنید .
در هر کجای ایران که باشید و در هر زمانی ، وکلای متخصص و مجرب ما در جهت بهبود مسائل و مشکلاتتان در خدمت شما عزیزان می باشند .
برای موکلینی که در استان البرز و شهر کرج زندگی می کنند در انتخاب وکیل و مشاور حقوقی ، یک وکیل خوب در کرج را انتخاب می نمایند و در جستجوی بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج هستند .
این مطلب حائز اهمیت است که داشتن یک وکیل خوب در کرج تا چه اندازه در

گنج نامه شیخ بهایی
کتاب نایاب گنج نامه شیخ بهایی نسخه احمد وزیر
گنج نامه چیست؟
گنج نامه کتابهایی بوده است که حاوی مکانهایی است که در آنجا گنجی دفن میباشد.تمام کسانی که صاحب گنج نامه بوده اند همه دارای علوم غریبه و علوم قدیمی میباشند. تعدادی از گنج نامه ها به شرح زیر است: گنج نامه الوان هندی ، گنج نامه احمد وزیر ، گنج نامه ملاصدرا ، گنج نامه قائم مقام فرهانی ، گنج نامه میرزا مکتب خان تبریزی ، گنج نامه باگواس و گنج نامه شیخ بهایی.
در گنج نامه شی
توضیحات
پیشینه درخت گردو
درخت گردو یکی از کهن سالترین درخت ها به شمار می رود طبق بررسی های دیرین شناسان این گونه درخت گردو به زمان دوران سوم و چهارم زمین شناسی آثار آن کشف سده است. که گردو دارای گونه های مختلفی در سراسر کره زمین یافت می شده است.کشور عزیز ما ایران رکورددار ترین تولید کننده گردو در جهان به شمار می رود بیشتر کشت گردو استان هایی همچون همدان،شهرستان بافت در کرمان،شهرستان گلپایگان در اصفهان ،شهرستان سامان در شهرکرد و کهگیلویه و ب
با استناد به «فرهنگ جغرافیایی ایران» جمعیت ساکنین سیبستان در دهه بیست شمسی 559 نفر بوده است؛
کار تدوین نخستین «فرهنگ جغرافیایی ایران» در اواخر دهه بیست شمسی توسط «دایره جغرافیایی ستاد ارتش» آغاز می شود این فرهنگ مشتمل بر 11 جلد بوده که تقریبا تمام شهرها، بخش ها و آبادی های ایران را به صورت مختصر معرفی می کند. جلد اول این فرهنگ به استان مرکزی اختصاص دارد. (لازم به ذکر است در آن دوره استان مرکزی با آنچه که در حال حاضر می شناسیم متفاوت بوده و شامل
هلاکوخان مغول
هولاکو معروف به هلاکوخان یکی از چهار پسر « تولی » و نوه‌ی چنگیزخان مغول بود. مادر و نیز همسرش هر دو عیسوی مذهب بودند. هلاکو در سال 651 مامور تسخیر ایران مرکزی و غربی و فرونشاندن فتنه‌های اسماعیلیان و سرکوب خلیفه‌ی عباسی شد. لشگریان وی اکثراً از قبیله‌های عیسوی مذهب مغول بودند. اسماعیلیه نزدیک به پنجاه قلعه مستحکم در منطقه طالقان و کوه‌های الموت در اختیار داشتند. ماموریت هلاکو به امر برادر بزرگ‌ترش منگوقاآن شروع شد و ابتدا

ایلاهی هیچ دُهانی بی دُندان نُمانهِ وُ هیچ بنی بشری دُندان درد نَکُشَه. ایلاهی آمین.
ایمشُو که مُن این داستانَ می نویسُم از سی و دو تا دُندان، سه چهار تا بُماندی و بِقیه دی از مابین بشینَه... گُمانُم دو سه تا شان هنوز اون دُندان کِشی کاسه ی میان دَرُن. عقلانَ چند سالی هَسته از دست بُدامِه وُ آسیاهان دی خیلی ساله کار دَ بَکِتی. این دو سه تا دی چَن روزِ مهمان هستُن و به جمع رفتگان می پیوندُن. دی باید کلاً فاتحه شانَ بُخوانم.

بیشیم اصل داستان
خیلی خوش گذشت... ساعت سه خوابیدم 6 بیدارم کردند گفتند تو اتوبوس بخواب ولی مگه تونستم! همش با زهرا حرف زدم. زهرا ابجیم. میترسیدم دست به موبایلم بزنم یک خط کم شد ولش کردم:/ میخواستم تا شب بمونه...
بعد رفتیم اونجا همون اول یک دعوا شد بین مسئول و فرمانده. مسئول اونجا و فرمانده خخخ خیلی بداخلاق بود مسئول اونجا. (فرمانده پایگاه خودمون نه پایگاهی که رقیه میره ://)
بعد ما جدا شدیم رفتیم گشتیم یک جا نزدیک رودخونه که سایه باشه پیدا کردیم نشستیم. تا نشستیم گفت
 یالان (بچه‌ها) جمع گردین میخوام براتان کالتوک حلوا بَپچُم.
اول از همه نازنینِ پولِ دِمینین جیفتان، میشید بقالی...
آقای بقالی !!
ها!!
یه کَچه قُیماق «خامه» اعلا هادین!
خا!!
اوره یه نِهیب دی مینین که باباتو در میوروم اگه آلاشغال هادی یِ ی! بَتَرسانیدش خامه خوب هادیه!!بعدش وِمیگِردین خانه. گازِ  رِوشُن مینید ،خامه رو دِمینین تِوکُنی میان (ماهی تابه). شعله گازِ اندی جیر کشین تا آرام آرام و خیلیم خیلیم گرم گرده و روغنش درایه، بایس روغنِ پس هادیه....
در این پست قصد دارم شما رو با آثار و آهنگهای معروف خواننده مطرح پاپ،
اشوان آشنا کنم. 

شروع فعالیت
هنری اشون

اشکان خدابنده یا اشوان به انگلیسی Ashvan زاده 3 مهر سال 1369 در شهر تهران است. پدر اشوان دامغانی است
و مادرش اهل طالقان. اشوان فقط یک برادر دارد که نامش آراد است. اشوان حس می کند
که پدر و مادرش رفقای او هستند، همچنین او دایی اش که فریدون محرابی نام دارد و در
رادیو فعالیت می کند به عنوان حامی یاد می کند و او یکی از حامیان او در عرصه هنر
بوده است
نگاههای سهمگین ‌اهالی کافه مخصوصا مردوکان رو حس میکوردوم. نگاههایی که درون جنسی هسه و  هر کدام ترجمانی داره . والبته فقط یک مرد میتانه اورو دیلماجی کنه.گارسون بی یِ یمی میزی سر و اون دفتر محضری رو پیش بیورد و گفت: خوش آمدید ...دترک اعتنا نکورد و بگت: آفوگاتو لطفاگارسون که هودار پی اویی قیافه داد میزی از مهاجرین هسه اورو بگت: ببخشید، آفوگاتو نداریم.دتروک سرشو جیرانگتی به و موبالی همرا کار میکورد . جواب بدا: پس لطفا یه « موکا»  و به باریستاتون بگ
نگاههای سهمگین ‌اهالی کافه مخصوصا مردوکان رو حس میکوردوم. نگاههایی که درون جنسی هسه و  هر کدام ترجمانی داره . والبته فقط یک مرد میتانه اورو دیلماجی کنه.گارسون بی یِ یمی میزی سر و اون دفتر محضری رو پیش بیورد و گفت: خوش آمدید ...دترک اعتنا نکورد و بگت: آفوگاتو لطفاگارسون که هودار پی اویی قیافه داد میزی از مهاجرین هسه اورو بگت: ببخشید، آفوگاتو نداریم.دتروک سرشو جیرانگتی به و موبالی همرا کار میکورد . جواب بدا: پس لطفا یه « موکا»  و به باریستاتون بگ
سلااااااام سلاااااااااااام سلاااااااااااام سلاااام خوبید؟منم خوبم!جونم براتون بگه که دیروز بعد از صبونه ساعت یازده اینجورا آماده شدیم بریم بیرون که پیمان گفت بذار زنگ بزنم به سعید ببینم آشنایی چیزی داره که بفرسته بیاد پکیجو درست کنه (سعید لوله کش محله مونه یه مرد جوان و لاغر تقریبا چهل ساله اینجوراست که یه ریش مشکی بلند مثل بابا نوئل داره) خلاصه زنگ زد به سعید اونم گفت که الان زنگ می زنم به یکی از دوستام که آدم واردیه بهت خبر می دم که بعدش
به گوشه‌ای بنشین خُشدل و تماشا کنکه کس به یاد ندارد چنین عَجَب‌زَمَنی
کانال آخرالزّمان، می‌کوشد خانندگانش را، دور از هدفهای شخصی، بازیهای سیاسیِ سرگرم و گمراه‌کننده با رویدادهای شگفت‌انگیز آخرالزّمان آشنا سازد. این کانال به هیچ حزب و گروه سیاسی وابستگی ندارد و می‌خاهد با ارائۀ آموزه‌های مهدوی و آخرالزّمانی خداباوران را به آینده‌ای روشن امیدواری دهد و با افزایش آگاهی و صبر مردمان این روزگار، گاه به بیان برخی دردهای بیچارگان و ستمد
من موندم و یه کیشکه فنجان و یه بطری آب معدنی،یک کیشکه فنجان از همونانی که بابای اوشین و اقای تاکا هارا دور اجاق مینشتون و کفتیبه ساکی میخوردند. یک لحظه شک کردم که نکنه این خشه کینه مردوک ساکی قهوه دکوردیه بیوردیه.فنجان رو جروردوم که بو کنم بدی یم عوهاااا خدایا آدومی عاقبته خیر کن، این فنجانی دل گو هیچی دنی. قطره چکانی همرا شاید ۱۰ سی سی میانش قهوه دکوردی بی ین.یعنی اگه یه ذره فنجانو کج میکوردی کف فنجان دیار میگردی. بتم شایدا این صغیران یادا کو
کاروانسرای تی تی یکی از مقصدهای گردشگری و دیدنی استان گیلان است که شما را به یاد مناطق جلگه‎ای اروپا می‎اندازد.

تی تی در زبان گیلکی یعنی شکوفه. داستانی محلی می‎گوید: «تی تی خانم عمه یکی از شاهان صفوی بود که تصمیم گرفت برای خود کاروانسرایی به یادگار در منطقه زیبای سیاهکل بسازد.» یکی از قدیمی‎ترین بناهای این منطقه که امروزه بیشتر گردشگران را به دام زیبایی خود انداخته‎ است؛ کاروانسرایی که بیشتر شبیه کُلبه‎های ایسلندی است روی تپه‎های س
 این شرکت از ابتدای
فعالیت ، با شرکتها و کارخانجات زیادی در ضمینه حمل ماشین آلات و تولیدات آنها
همکاری داشته که به نمونه های مختصری از آنها اشاره می گردد:

-- حمل تولیدات و سازه های
فلزی از شرکت ماشین سازی آستو به شرکتهای : ایران خودرو ،سایپا ، سامیار کاشان ،
معادن چادرملو یزد ، سیمان ایلام، پتروشیمی ایلام ، سیمان آبیک ، پتروشیمی بندر
امام ، پتروشیمی مبین عسلویه ، شرکت توربین سازی (دی تی سی ) ، پروژه مسکونی نیروی
انتظامی کیان مهر کرج و 

-- ح
 این شرکت از ابتدای
فعالیت ، با شرکتها و کارخانجات زیادی در ضمینه حمل ماشین آلات و تولیدات آنها
همکاری داشته که به نمونه های مختصری از آنها اشاره می گردد:

-- حمل تولیدات و سازه های
فلزی از شرکت ماشین سازی آستو به شرکتهای : ایران خودرو ،سایپا ، سامیار کاشان ،
معادن چادرملو یزد ، سیمان ایلام، پتروشیمی ایلام ، سیمان آبیک ، پتروشیمی بندر
امام ، پتروشیمی مبین عسلویه ، شرکت توربین سازی (دی تی سی ) ، پروژه مسکونی نیروی
انتظامی کیان مهر کرج و 

-- ح
سفیدرود پس از پشت سر گذاشتن مسیری طولانی و با دو منشأ یکی شرق که از کوه‌های طالقان سرچشمه گرفته و دیگری غرب که از کوه‌های شمال زنجان سرچشمه می‌گیرد سرانجام در محلی به دریای خزر واریز می‌شود که به آن بندر کیاشهر می‌گویند. این بزرگترین رود شمال کشور بندر کیاشهر را به شرق و غرب تقسیم می‌کند در شرق کیاشهر عمده ادارات دولتی واقع شده و در غرب آن که اصطلاحاً به بالا محله معروف است جمعیت محلی سکنی دارند. در این ساحل ماسه هایی وجود دارد که آن را من

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها